Kalenda își extinde rețeaua în Moldova: retailerul închiriază 2.500 mp în Industra Park Iași

Retailerul românesc de mobilier și decorațiuni pentru casă Kalenda își extinde prezența în nord-estul țării prin închirierea unui spațiu de 2.500 mp în Industra Park Iași, proiect logistic dezvoltat de Oresa Industra, divizia imobiliară a family office-ului Oresa. Tranzacția consolidează poziția parcului industrial ca principal hub logistic din regiune și menține gradul de ocupare la 100%.
Spațiul închiriat va fi utilizat pentru showroom, logistică și depozitare, fiind integrat în clădirea existentă a parcului industrial, dezvoltată la standarde de clasă A. Prin această mutare, Kalenda își face intrarea pe piața din Iași și își consolidează capacitatea de distribuție pentru întreaga regiune a Moldovei.
Decizia de a deschide o nouă unitate în Iași vine în contextul creșterii accelerate a pieței rezidențiale din zonă și al dezvoltării economice regionale. Orașul a devenit în ultimii ani un hub urban important în nord-estul României, cu un număr tot mai mare de proiecte rezidențiale și cu o cerere în creștere pentru produse de amenajare interioară și mobilier.
Un factor decisiv în alegerea locației a fost și poziționarea strategică a parcului logistic. Industra Park Iași beneficiază de acces direct la viitoarea autostradă A8 și de conexiune rapidă cu drumul european E58, ceea ce facilitează distribuția regională și accesul către principalele coridoare de transport din Moldova.
Industra Park Iași este în prezent cel mai mare parc industrial și logistic din regiune, având o suprafață totală închiriabilă de peste 36.000 mp. Dezvoltatorul pregătește și o nouă etapă de extindere, cu încă 15.000 mp de spații logistice de clasă A, programate pentru livrare în cursul acestui an. În prezent, parcul găzduiește companii din domenii variate, printre care Mobexpert, LEAR Corporation, Tester, Ropharma, Antalis și Side Grup.
Kalenda este un retailer românesc cu acoperire națională, care operează atât online, cât și printr-o rețea de showroom-uri în mai multe orașe din țară. În 2025, compania a înregistrat o cifră de afaceri de peste 60 milioane de lei, continuând să își dezvolte infrastructura logistică și capacitatea de distribuție la nivel național.
La nivel de portofoliu, Oresa Industra deține proiecte logistice și industriale în mai multe orașe din România, inclusiv în Arad, București și Iași, cumulând peste 100.000 mp de spații finalizate sau în curs de dezvoltare. Divizia face parte din grupul de investiții Oresa, companie cu capital suedez activă în Europa Centrală și de Est încă din 1995.
Extinderea Kalenda în Industra Park Iași confirmă interesul tot mai mare al companiilor pentru spații logistice moderne în huburi regionale, pe fondul dezvoltării pieței rezidențiale și al creșterii consumului în afara Bucureștiului.



